Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Dobrý den, mám průkaz ZTP/P na mou postiženou 17 letou dceru (4.stupeň). Dostala jsem nabídku si přivydělat 5000,-/m administrativní výpomocí v jedné firmě. Budoucí zaměstnavatel ale vůbec netuší, co to pro něj znamená zaměstnávat ZTP/P, bude mít nějaké výhody co se týká daní? Musí za mne platit zdravotní a sociální? A dále vůbec nevím, jestli kvůli přivýdělku nepřijdu třeba o nějaké dávky… Můžete mi, prosím, poradit? O to místo docela dost stojím a ráda bych věděla podrobnosti, než něco podepíšu. Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud tomu dobře rozumím, tak Vy pečujete o dceru. Tedy je to Vaše dcera, kdo pobírá příspěvek na péči, který jde de facto Vám za výhradní péči o ni a kromě toho, má dcera i průkaz ZTP/P, tedy s průvodcem. V tomto případě se nemusíte vůbec bát, že by Vaše dcera mohla přijít o jakékoliv dávky, protože dávky jsou pro ni, ale mzdu za práci budete dostávat Vy. Ani průkaz ZTP/P není Váš, ale je Vaší dcery, takže pokud budete pracovat, tak Váš budoucí zaměstnavatel nemůže čerpat žádné výhody určené pro zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. To by bylo možné jen v případě, že byste Vy sama měla invalidní důchod nebo status osoby se zdravotním znevýhodněním.

Vaší jedinou povinností je zajistit dceři péči po dobu, kdy budete pracovat, to je celé, a pak můžete teoreticky pracovat a vydělávat si zcela libovolně.