Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Jsem trošku zmatená, jelikož v informacích pro žadatele se uvádí výše příspěvků na OZP 48 tisíc Kč na rok a jinde 120 tisíc na 3 roky, což není ani minimální mzda. Vím, že minimální mzdy nemám šanci dosáhnout, ale nějak mě ty počty nesedí. Jak to tedy je?

Jak to je se zdravotním a sociálním pojištěním, když jsem plně invalidní s 3. stupněm invalidity, takže můj důchod činí cca 10 500 Kč a stát za mě hradí zdravotní a sociální. Musí ho hradit i zaměstnavatel?

Můžete mi prosím pomoct s tím, co všechno k tomu potřebuji? Vím, že musí podat žádost, údaje, že není dlužníkem nebo trestně stíhán, musí mě v první řadě přijmout a musí mít cash flow, což nebude problém.

Odpověď:

Váš dotaz vezmu od konce. Je pravda, že v současné chvíli za vás stát platí zdravotní a sociální pojištění, stejně jako třeba za studenty nebo za ženy na rodičovské. Ve chvíli, kdy začnete pracovat, stát má de facto přednost v neplacení, a tím pádem se vám začne i strhávat něco málo na pojištění. Nutno ale dodat, že v případě invalidy 3. stupně jsou slevy na daních veliké, oproti jiným skupinám lidí, přesně 5 040 Kč. Jinak řečeno, když začnete pracovat, budete odvádět na sociálním a zdravotním pojištění, vše úplně stejně, jako kterýkoliv zaměstnanec jen s tou výjimkou, že vám mzdová účetní započítá vyšší slevu na dani a přesně stejně to funguje i vůči zaměstnavateli, který si „na Vás“ také uplatní slevu na dani – a to o 60 000 Kč za rok z daně z příjmu.

Všechny tyhle náležitosti vyřizuje mzdový účetní/účetní, který bude od Vás potřebovat pouze kopii rozhodnutí o přiznání invalidity.