Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně úhrady zdravotního pojištění.

Od 1.1.2017 byl přiznán I. stupeň invalidity a zároveň invalidní důchod. Do 14.5.2017 jsem byla zaměstnána, poté došlo k insolvenci zaměstnavatele a od 15.5.2017 nastala tedy evidence na Úřadu práce. Výpověď jsem doručila písemně na adresu zaměstnavatele.

Před týdnem jsem ukončila evidenci na úřadu práce a na své pojišťovně jsem se dozvěděla, že za mě není hrazeno zdravotní pojištění od 1.1.2017. Je toto možné? Zdravotní pojišťovna má veškeré dokumenty o přiznání invalidního důchodu, evidence na úřadu práci i ukončení. Proč za mne stát nehradí pojištění? Co ještě musím udělat pro to, aby za mě uhrazeno bylo? Na koho se obrátit?

OSSZ mi řekla, že s tím nemá nic společného, zdravotní pojišťovna mi sdělila, že za ně také administrativně v pořádku, jen prostě platby nejsou uhrazeny.

Odpověď:

Pokud to tedy správně chápu, tak od 1.1.2017 jste v invalidním důchodu s tím, že od 1.1.2017 do 14.5.2017 jste byla zaměstnaná – v této době tedy měl hradit zdravotní pojištění váš zaměstnavatel, potažmo samozřejmě i vy ze svého platu. Pokud totiž člověk má invalidní důchod a k tomu pracuje, již není pojistníkem stát, ale povinnost přechází na zaměstnavatele a zaměstnance. Od 15.5.2017 jste ale byla v evidenci ÚP a de facto jste tedy byla „pouze“ v invalidním důchodu. Od tohoto data tedy přešla povinnost hradit za vás zdravotní pojištění plně na stát. Obvykle je to tak, že se o to starat nijak nemusíte, protože ČSSZ a také ÚP vidí, že jste nezaměstnaná a navíc v ID.

Z mého pohledu je to tedy ČSSZ, na které tato povinnost je, potažmo úřad práce v jehož jste byla evidenci. Rozumím tomu, že vám na OSSZ mohli říci, že s tím nemají nic společného. Já osobně bych ještě zavolala na informační linku přímo ústředí ČSSZ 800 050 248 Vždy mě tam dokázali poradit i pokud šlo o zamotanější problémy klientů.

Pravděpodobně tam muselo dojít k nějaké chybě mezi úřady, respektive k nepředání informací mezi ÚP a ČSSZ. Jinak si to moc vysvětlit neumím. Pokud byste nebyla úspěšná, ještě bych na Vašem místě „udeřila“ na příslušný úřad práce.