Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Kvůli mě nemoci jsem přišel o práci, kterou jsem vykonával 23 let. A novou nemohu najít, proto si chci vytvořit pracovní místo jako OSVČ. Jsem vyučen Instalatér a mám praxi 20 let jako zámečník a svářeč. Jsem schopen provádět drobné zakázky, jen si potřebuji domlouvat pracovní dobu která bude činit 80 hodin měsíčně. Jsem na úřadu práce momentálně na druhé rekvalifikaci – základy podnikání a svářečska škola – základ svařování CO2 a po novém roce si budu hradit školení a zkoušku TIČR montáž plynových zařízení. Chtěl bych začít podnikat, ale nemám nářadí, které je neúměrně drahé a na úřadu práce mi bylo řečeno, že nemám nárok na dotaci musím být veden minimálně rok abych dostal dotaci. Po roce na úřadu, kde budu živořit 6 měsíců jen z důchodu sotva začnu podnikat. Přesto to chci vyzkoušet a podat žádost na ÚP, začátkem roku také žádám u nadace Veolia o 60 tisíc je to ale asi 1/4 z toho co potřebuji. Nevím, co mám dělat, na ÚP mě pořád posílají za stejnou osobou, která údajně o tom rozhoduje, je to bludné kolo.

Odpověď:

Velmi mne mrzí, že jste doposud nenašel takového zaměstnavatele, který by dokázal ocenit vaše schopnosti a neměl by problém s úpravou pracovní doby. Napadá mne, že v celém příjímacím pohovoru může být i na vaší straně několik bariér – typu CV, nebo vůbec argumentace toho, co můžete zaměstnavateli i jako OZP přinést (je mnoho zaměstnavatelů, kteří nemají přehled o slevách na dani apod.) Takže v této oblasti vám určitě mohu pomoci.

Co se týká vašeho plánu na OSVČ, tak tomu velmi rozumím. Bohužel stávající systém státní podpory podnikání je opravdu nastaven jen skrze Úřady práce.

Zmínil jste se o tom, že chcete využít Nadace Veolia, to je skvělé. Nadace OKD má v tuto chvíli otevřenou grantovou výzvu, mimojiné i na podporu tzv. chráněných pracovních míst, žadatelem ale musí být subjekt. Posílám Vám to k zamyšlení, zda byste nenašel ve svém okolí někoho, kdo by vás mohl vzít pod sebe.

http://www.nadaceokd.cz/files/2020/Pro-region/Vyzva-Pro-region-2020_2.pdf

Nadace ČEZ měla na podzim také výzvu pro lidi po úraze či nemoci, ale bohužel tato výzva je už uzavřena, nicméně jsem tam našla zmínku, že chystají druhé kolo. Určitě nic nezkazíte, když se jim ozvete… http://www.nadacecez.cz/cs/vyhlasovana-grantova-rizeni.html

Napadá mě také, jestli je možné zkusit oslovit výrobce vybavení, zda nemají možnost dlouhodobých výpůjček vybavení nebo jiného způsobu…případně, zda není v Ostravě nějaký jiný živnostník, který by vybavení měl a vy byste si ho mohl pronajímat apod. Neustále se také zakládají tzv. sdílené dílny, v Ostravě jsem našla tuto http://fajnadilna.cz/ ale možná, že budou i další. To je možná také způsob, jak mít prostor, nářadí, ale zároveň vyřešit to, že si nebudete muset kupovat všechno sám.

Je mi líto, že pro Vás nemám žádné jasné a nadějné řešení, bohužel ani NFOZP nemá prostředky na takovéto druhy vstupních investic.