Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Dobrý den, mám nějaké roky dálkového studia, poslední studium před 8 lety, vím, že ze zákona mi to platí maximálně 10 let ve stejném oboru. Chci se zeptat, trpím sociální fobií, pracuji z domova a mám možnost pokračovat ve studiu a udělat alespoň půlrok, jde o to, že pak mam zas 10 let co mi ty roky budou platit, abych nemusela odznovu. Ale kvůli sociální fobii nejsem schopná číst referát ve třídě, začnu se klepat a mam panickou ataku, hrozně mi buší srdce, i mě u něj píchá a mám chuť utéct a musím to vydržet. Už jsem dávno dospělá a kvůli tomuto handicapu přece nemůžu přijít o možnost si zvýšit vzdělání na trhu práce. Mám jen základní vzdělání a měla jsem štěstí, že jsem našla práci z domova, ráda bych měla jednou maturitu. Mohu se zeptat, jestli bych mohla být osvobozená od vystavení stresové situaci – čtení referátu před tabulí, které naprosto nezvládám a přesto mít možnost si zvýšit vzdělání oboru sociální činnost. Tenhle jediný obor mě zajímá a již jsem pracovala jako pečovatelka, mám rekvalifikaci. Třeba v budoucnu se této úzkosti zbavím, ale teď bohužel je to takto a mam zhoršený zdravotní stav. Mohla bych i přesto studovat na dálkové škole? Nevím, kde jinde se mám zeptat a dostat kompetentní odpověď. Jestli bych mohla být osvobozená od tohoto nepříjemného stresu, pokud přinesu od psychiatra doporučení, že toto by mohlo přispět ke zhoršení mého zdravotního stavu, je to opravdu jediná překážka, jinak samozřejmě budu chodit na konzultace. Jestli je možné vystudovat i když mám tento handicap. Byla jsem dlouhou dobu vystavena domácímu násilí od expřítele a to mi tohle způsobilo. Podle lékaře nejsem OZP.

Odpověď:

Rozumím Vašemu problému a snaze najít řešení. Určitě je skvělé, že si chcete dodělat maturitu a mít tak větší šanci na rozmanitější pracovní uplatnění. To je určitě skvělé. Školy mají ve své kompetenci žákovi/studentovi zavést tzv. individuální plán. Což je jinými slovy „na tělo“ upravený plán vzdělávání. Jsou samozřejmě lidé, kteří mají problém s ústním zkoušením či naopak s písemným projevem. To vše lze řešit právě skrz tento plán, ve kterém je detailně popsáno, jak má vypadat vyhodnocování učiva apod. V prvé řadě by tedy bylo určitě dobré spojit se se školou, zda by byli k takovému kroku ochotní. Doporučení k těmto plánům vydávají pak Pedagogicko-psychologické poradny (PPP), které jsou zřízeny ve všech krajích a jsou dělené podle spádové oblasti školy.

Zcela určitě také existují dálkové obory. Přiznám se ale, že v této oblasti nemám žádné bližší zkušenosti ani znalosti. Dobrý přehled by ale také měli mít právě v té PPP poradně.