Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Dobrý den,

v září tohoto roku jsem se stala předsedkyní menšího sportovního klubu (zapsaný spolek). Tuto funkci vykonávám bezplatně. Zároveň jsem OZP (2. stupeň ID). Vzhledem k tomu, že se náš spolek rychle rozvíjí, přemýšlíme o zřízení pracovního místa na částečný úvazek: Manažer spolku, popř. koordinátor projektů. Měla bych o tuto pozici zájem, mám k ní předpoklady a vzhledem k možnosti pružné pracovní doby a částečné práce z domu by odpovídala i mému zdravotnímu stavu. Může spolek žádat o příspěvek na zřízení místa pro OZP, popřípadě potom žádat o příspěvek na mzdu OZP u úřadu práce? Nebude problém v tom, že jako předseda spolku vlastně zaměstnám sama sebe?

Odpověď:

Příspěvek na zřízení a pak případně i na příspěvek na mzdu samozřejmě žádat můžete. Jenom upozorňuji, že příspěvek na zřízení, respektive dohoda mezi vámi a úřadem práce, musí předcházet samotnému zaměstnávání. Je tedy potřeba dojít na spádový úřad práce a domluvit se s nimi na možnostech. Příspěvek na zřízení místa není nárokový, to jinými slovy znamená, že úřad práce vám může dát jen část toho, co budete potřebovat. Z praxe proto doporučuji se s nimi nejdříve domluvit – přijít za nimi se zpracovaným krátkým záměrem, mít dobře rozmyšleno, na co příspěvek potřebujete a mít to dobře zdůvodněné. Také se může stát, že ke konci roku mohou mít už vyčerpaný rozpočet a bylo by lepší s žádostí počkat až na 2020, či naopak. To vše vám ale musí říci oni. Příspěvek na zaměstnávání je pak už nárokový, pokud samozřejmě splníte zákonné podmínky.

Co se týká vašeho druhého dotazu, tak nejsem právník, a přiznám se, že jsem se s tímto příkladem v praxi nesetkala. Předpokládám ale, že sama se sebou opravdu podepsat pracovní smlouvu nemůžete. Je potřeba tedy využít nějakou jinou statutární osobu, pokud ve spolku jste zapsána v rejstříku pouze vy, nejspíš bude potřeba doplnit ještě někoho. Pokud potřebujete v této věci odbornou radu, obraťte se na inspektorát práce, či se zeptejte na úřadu práce – klidně zavolejte jen anonymně, pokud byste z toho měla obavy.