Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Ocitl jsem se v situaci, kdy jsem v pracovní neschopnosti v zaměstnání, které nejspíše ze zdravotních důvodů nebudu moci vykonávat.

Měl bych na vaši nadaci pár dotazů.

Chtěl bych se zeptat zda je možná nějaká forma konzultace ohledně podpory a výběru zaměstnání?

Také bych se chtěl zeptat, protože již 12 let pracuji v sociálních a zdravotních službách a jsem opravdu vyčerpaný z pomáhající profese,

Začal jsem přemýšlet vrátit se ke svému řemeslu jako OSVČ. Jsem vyučen brusič skla a na trhu práce opravdu není toto povolání běžné.

Ale problém je, že nemám dostatečné prostředky si dílnu otevřít je možné dostat nějaké dotace na vytvoření si vlastního pracovního místa?

Také ale přemýšlím, zda by nebyla vhodná nějaká rekvalifikace, která by mne posunula do zaměstnání, které by bylo mimo sociální sféru.

Je zřejmé i z tohoto e-mailu, že jsem ve fázi tápání a tak budu rád za vaší jakoukoli odezvu.

Odpověď:

Tápání je myslím v takové situaci naprosto v pořádku. Možností je určitě více. Co se týká rekvalifikace, tak na ni určitě máte nárok a více informací o konkrétní nabídce získáte na spádovém úřadu práce. Jako člověk, který má invalidní důchod, máte dle Zákona o zaměstnanosti nárok na řekněme zvláštní péči ze strany úředníků, jinými slovy, měli by se vám věnovat více, než běžnému nezaměstnanému. Takže se určitě nenechte odbýt!

Co se týká pracovní diagnostiky, poradenství pro výběr staro/nového oboru, tak i v této věci by Vám měl úřad práce pomoci. Velmi dobře rozumím, že po 12 letech ve službách je vhodný okamžik změnit obor a chtěla bych Vás moc ocenit, že jste tu práci dokázal dělat tak dlouho. To je myslím obdivuhodné. Případně vám doporučuji se obrátit na některou z neziskových organizací, které se věnují lidem s duševním onemocněním např. Fokus, kteří mají také poradenství.

Nedávno jsem řešila podobný dotaz, tedy kde vzít prostředky na vybavení nutného k provozu profese. Pro OSVĆ mají opět úřady práce pobídky pro rozjezd podnikání, otázkou ale je, jak vysoké jsou vaše požadavky. Pokud byste na úřadu práce byl v této věci neúspěšný, je možné oslovit soukromé nadace, které dávají prostředky na podobné účely:

– Nadace Veolia

– Nadace OKD

– Nadace ČEZ

– Konto Bariéry

Zároveň bych ale ve vašem případě ani nezavrhovala myšlenku stát se opět zaměstnancem, byť se věnovat původnímu řemeslu. Jako ID ve 3. stupni jste pro zaměstnavatele věřím zajímavým adeptem a to nejen kvůli vaší profesi, ale také kvůli státním slevám, které pro zaměstnavatele plynou, pokud zaměstnají někoho v ID.

Další variantou je využít veřejné/sdílené dílny, které jsou tedy jen ve velkých městech, ale kde můžete za poplatek využívat vybavení a nářadí…

To jsou možnosti, které mě v tuto chvíli napadají.