Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Chtěli bychom na základní škole zaměstnat na 1 úvazek 2 lidi s mentálním znevýhodněním. Zjistili jsme, že pravděpodobně nevede cesta přes chráněné pracovní místo. Můžete prosím doporučit, jaká cesta by byla vhodná, aby škola mohla zaměstnávat OZP a dostat při tom podporu na náklady.

Odpověď:

S podporou na dříve chráněná místa je to opravdu složitější. V zásadě je to tak, že ta nejzajímavější část podpory, tedy přímo na mzdy, se poskytuje za podmínky, kdy má daný subjekt více jak 50% OZP, což škola zcela jistě nenaplní. V případě, že se jedná o lidi s mentálním znevýhodněním, je zde varianta využít institutu „přípravy na práci“ které musí předcházet uzavření dohody mezi úřadem práce a zaměstnavatelem, tedy školou https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-435#cast3

Zcela na rovinu Vám ale musím říci, že jsem se velmi dlouho nepotkala s využitím tohoto institutu v praxi a z druhé ruky mám informace, že ne na všech úřadech práce to fungovalo dobře a nejspíš i funguje nyní. Tím Vás nechci v žádném případě odradit, ale nemohu vám dát žádné praktické rady, jak to na to. Je mi líto. To, co se ale mě osobně osvědčilo je zajít se sepsaným záměrem na spádový úřad práce a domluvit se s nimi.

Víte, prosím, jaký stupeň invalidního důchodu mají ti potenciální zaměstnanci? A jestli jsou v evidenci úřadu práce? Zajímavou variantou také totiž může být společensky účelné pracovní místo, to ale vyžaduje splnění registrace na úřadu práce a 1. nebo 2. stupeň ID.