Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Pracuji u současného zaměstnavatele od 11/2019, z důvodu koronavirové epidemie mi byly zaměstnavatelem stanoveny překážky v práci za 60 procent platu a to zatím do konce dubna od jeho začátku.

Jaká je situace a jaké jsou vyjímky (pokud nějaké jsou), pro zaměstnance se zdravotním postižením ohledně koronaviru a zaměstnanosti?

Může mi zaměstnavatel dát výpověď po skončení překážek z důvodu zrušení pracovního místa, mám možnost něčeho žádat, někde se odvolat?

Odpověď:

Odpověď je veskrze jednoduchá, zákoník práce platí pro všechny zaměstnance zcela stejně. Jinými slovy ani osoby se zdravotním postižením nemají žádnou speciální ochranu. Pokud Váš zaměstnavatel bude muset přistoupit k propouštění, může to udělat – byť musí samozřejmě splnit zákonné podmínky – tedy odstupné apod.

V případě, že by k tomu došlo, tak chci také říci, že u úřadu práce dle Zákona o zaměstnanosti mají naopak nezaměstnaní lidé se zdravotním postižením nárok na zvýšenou podporu – co do poradenství a služeb úřadu práce jako takového.