Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Jsem nemocen RS od 2010, teď cca 2,5roku 1. stupen invalidity, u komise mi revizní lékařka snížila pracovní dobu a na to mám dotaz, jestli mi může omezit pracovní dobu, momentálně mi to nevadí a zaměstnavatel neměl problém předělat mi prac. smlouvu, ale chtěl bych si zažádat o zvýšeni a bojím se, že mi bude chtít pracovní dobu omezit ještě víc, což by už u zaměstnavatele neprošlo a tady nějakou práci s mým omezením nenajdu, už jsem hledal, chtěl jsem změnu :-).Moje RS má progresivní stadium, neustále se můj stav pozvolně zhoršuje. Připojuji zprávy v příloze, jestli má vůbec cenu si žádat o zvýšení? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, nikdo Vám nesmí snížit pracovní dobu, je to dohoda pouze mezi Vaším zaměstnavatelem a Vámi. Co a v jaké době zvládáte. Pozor, nezměňte pracovní dobu a zůstatkovou pracovní schopnost. Tedy procentuální vyjádření o kolik Vám poklesla pracovní schopnost. I ta však nebrání tomu, abyste se domluvil dle Vašich schopností a možností zaměstnavatele v podstatě na čemkoliv.

V systému posuzování bohužel neexistuje žádná jistota, mezi jednotlivými LPS jsou rozdíly, proto Vám bohužel nejsem schopna odpověď jednoznačně. Níže přikládám výtah z Vyhlášky o posuzování invalidity, kde jednoduše najdete, kam byste teoreticky mohl „spadnout“. Na dosažení 3.stupně ID je třeba mít sníženou pracovní schopnost nejméně o 70%.

Popravdě moc se nesetkáváme s rozhodnutím LPS, kdy omezují pracovní dobu. V zásadě platí jen jedno pravidlo a to, že výkon dané profese Vás nesmí poškozovat na zdraví. Není to tedy jen o délce, ale také o náplni práci. Nepřijde mi proto vhodné ani šťastné, aby LPS omezovala pracovní dobu zvláště u onemocnění jako je RS. Samozřejmě Vaším právem je vyvolat nové řízení, ale na rovinu Vám musím říci, že nikdy nebudete mít jistotu toho, že výsledek nemůže být k horšímu. Proto Vám doporučuji se v této věci obrátit na právní poradny NRZP, kteří mají s tímto daleko větší zkušenosti než my.

http://www.nrzp.cz/poradenstvi-sluzby/poradna-nrzp-cr-v-regionech/1357-adresar-poraden.html