Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Mám dotaz ohledně zaměstnání mé osoby jakožto OZP invalidita 3.stupně.
Jak je to s nějakým příspěvkem na měsíční mzdu pro zaměstnavatele od státu? Četl jsem něco příspěvku 13 500 Kč…Nevím, jestli je částka aktuální.

Jak o tento příspěvek požádat? Jak často je vyplácen?
Dále vím, že dochází ke slevě na dani v ročním přiznání, můžete mi o tom povědět více? Ostatně i o dalších povinnostech a výhodách pro zaměstnavatele pokud mě zaměstná?

Odpověď:

Děkujeme za Váš dotaz. Vezmu to nějak popořadě. Zaměstnavatel může čerpat příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením jen v případě, že je uznán Úřadem práce jako tzv. uznaný zaměstnavatel – což je v principu velmi podobné chráněným dílnám/chráněným místům, které možná znáte…

Jinými slovy podpora od ÚP nastane jen tehdy, pokud má váš zaměstnavatel více jak 50% zaměstnanců s handicapem, a nepočítá se na to na fyzické osoby, ale na úvazky.

Pokud to není Váš případ, je určitě možné čerpat slevy na dani z příjmu – pro zaměstnavatele je to ve vašem případě 60.tis Kč/ rok a vy si samozřejmě také můžete uplatňovat slevy na dani – stačí pouze dát do mzdové účtárny kopii rozhodnutí o přiznání 3. st. ID.

Co se týká povinností, tak zde platí stejná pravidla jako kdekoliv jinde, nic speciální zaměstnavatel řešit nemusí, řídí se běžně Zákoníkem práce.

S pozdravem