Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Chtěla bych Vás poprosit o nasměrování. Rada bych otevřela květinářství, ve kterém by pracovaly OZP. Informaci k zaměstnáváni OZP je ale velmi mnoho a tápu (moje zkušenosti s tímto jsou 0). Doporučíte mi, co kde načíst/s kým bych se mohla potkat?

Rychle shrnu koncept:

Květiny

– bezbariérový prostor,

– práce: obsluha zákazníků, prodej květin (vč. práce u kasy), péče o květiny, výroba květinových dekorací přímo na místě, drobný úklid – může zvládnout vše toto nebo se zaměřit jen na něco (dohodou). Cca 2-3x poloviční úvazek/dlouhodobější brigáda.

– hledala bych společenské OZP s láskou ke květinám. Neslyšící (koncept bude zákazníkovi vysvětlen)/pohybově limitovaní lidé (potřebují ale obě ruce i na jemnější práci v případě vytváření dekorací). Na věku mi nezáleží.

Odpověď:

Klobouk dolů před Vaším nápadem a odhodláním.

Nechci Vás určitě odradit, ale z mojí zkušenosti se více osvědčuje, zejména pokud jde o malý kolektiv, spíše reagovat na již konkrétní OZP, kteří by měli pro danou práci vlohy.

V praxi totiž můžete zjistit, že člověk na vozíku s potřebnou jemnou motorikou a vztahem ke květinám na pracovním trhu prostě nebude… Jinými slovy je někdy snazší přizpůsobit pracovní prostředí konkrétním lidem, než do daného prostředí shánět lidi s velmi úzkou specifikací.

Pokud začínáte opravdu od 0, napadá mě, že by pro Vás mohlo být užitečné podívat se do fungujících sociálních podniků.

Společnost E, která pomáhá lidem s epilepsií provozuje aranžérii – https://www.aranzerie.cz/

Určitě bych Vám také doporučila promluvit si s někým, kdo zprostředkovává práci lidem se sluchovým handicapem – https://www.neslysimpracuji.cz/

Pokud byste se chtěla zaměřit na lidi s poraněním míchy, v Praze jsou to zejména tyto organizace CZEPA, Paraple, Konto Bariéry…

Určitě budete potřebovat proniknout do legislativy zákona o zaměstnanosti.