Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Jak mám postupovat při hledání práce. Jsem žena, 55 let, byl mi přiznán ID na dva roky, omezení hybnosti palců u ruky. Ráda bych od nového roku začala s prací třeba na pár hodin v týdnu a postupně víc. Jsem z Ostravy. Ze zdravotních důvodů nepracuji něco přes rok. Jsem zubní sestra, administrativní pracovník, pracovník v sociálních službách.

Odpověď:

Odpověď na dotaz bude možná z mé strany trochu složitější, pokud byste se v ní ztratila, neváhejte se ptát dál. Co se týká zdroje inzerátů, tak velmi záleží, jestli se chcete omezovat jen na nabídky od zaměstnavatelů, kteří veřejně deklarují, že zaměstnávají osoby s nějakým typem zdravotního postižením – největší koncentraci těchto inzerátů najdete na www.prace.cz nebo také skrze katalogy/seznamy firem, které poskytují náhradní plnění – to jsou tedy firmy, které mají více jak 50% OZP zaměstnanců https://nahradniplneni.cz/katalog/

Vy se ale samozřejmě nemusíte omezovat na ně, ale hledat všude. Zde doporučuji 2 věci při hledání práce a to 1) zdůrazňovat to, co umíte, v čem vám omezená hybnost nevadí – s tím tedy i souvisí, abyste si dobře vybírala inzeráty, na které chcete reagovat a kde budete mít řekněme co nejméně překážek 2) pokud u nějaké pozice budete mít překážky, které vám váš zdravotní stav neumožňuje dělat, nabídněte zaměstnavateli při pohovoru nějaké řešení. Je opravdu velký rozdíl, když člověk zejména o tom, co nemůže, než když nabídne nějaké varianty řešení.

Zaměstnavateli také můžete prezentovat slevy na dani a další benefity, které jsou spojené s tím, když vás přijme (18 000 Kč sleva na dani z příjmu u I. a II st. ID).

Co se týká podmínek, tak pro vás platí Zákoník práce stejně, jako pro kohokoliv jiného. Tedy nejste omezena žádným typem pracovní smlouvy, výší úvazku ani výší mzdy. Je potřeba jen pracovat v takovém rozsahu a druhu práce, který vaše zdraví nebude zhoršovat.