Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Dobrý den,

i když mám maturitu nejsem schopna nalézt řadu let zaměstnání. Všude mě odmítají, že nejsem OZP (nemám ID).

Na úřadě práci mi nejsou schopni poskytnout informace takovou formou, abych jim rozuměla. Poslali mi celé zadání z čehož já nejsem schopna vyselektovat podstatné informace. Zaměstnavatelům zde OZZ nic neříká, pouze v úklidových agenturách vzali tento status na vědomí. Často se mi stává, že na po hovoru mi řeknou, že jsem OZZ, a že to je něco jiného a tedy zájem o mě skončí.

Můžete mi odpovědět, v čem tedy výhody jsou, jsou-li nějaké? Co mám nabízet jako bonus mimo široké znalosti práce s PC. 4 semestry VŠ.

Odpověď:

Máte pravdu, že status OZZ asi opravdu není mezi zaměstnavateli příliš známý.

Každý zaměstnavatel, který má více jak 25 zaměstnanců, má ze zákona povinnost zaměstnávat ze 4% osoby se změněnou pracovní schopností, pokud tam nečiní, tak musí platit pokutu/odvod do státního rozpočtu – tato částka se každý rok lehce mění podle průměrné mzdy, ale je to za 1 chybějící osobu přes 65 tisíc Kč. Pokud vás takovýto zaměstnavatel zaměstnaná, de facto mu hned tyto peníze ušetříte. Dále si zaměstnavatel na vás může uplatnit slevu na dani z příjmu, která je ve výši 18 000 Kč za rok.

Pokud je to zaměstnavatel, který z více jak 50% zaměstnává OZP, tak na vás může čerpat příspěvek na zaměstnávání, který je pro OZZ ve výši 5000 Kč/měsíčně, + 1000 Kč/měsíčně na provozní náklady.

V souhrnu tedy podpora není zanedbatelná.