Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Dobrý den, jsme zapsaný spolek sdružující handicapované sportovce. V tuto chvíli máme asi 15 aktivních členů a několik dobrovolníků zajišťující sportovní tréninky a asistenci na pořádaných akcích.
Rádi bychom v našem spolku zaměstnali ZTP zaměstnance alespoň na částečný úvazek, který by nás spolek spravoval.
V současné době se nám daří získávat finance na naší činnost. Se mzdovými náklady je to, ale obtížné.
Existuje nějaká možnost jak získat finance na zaměstnance? Třeba z nějakého grantového řízení atp. ?

Odpověď:

Děkujeme za dotaz. Z toho, co píšete se nabízí zajistit si podporu, kterou umožňuje zákona o zaměstnanosti na zaměstnance s handicapem.

Z Vašeho popisu není úplně jasné, zda má spolek nějaké zaměstnance, nicméně v případě, že byste splnili podmínku více jak 50% zaměstnanců se zdravotním handicapem, jinými slovy – stali byste se uznaným zaměstnavatelem, mzdová podpora je pak nároková a tedy stabilní. Dotace pokrývá maximálně 13.600 tis Kč, pokud je to 70% vynaložených mzdových prostředků. https://www.mpsv.cz/web/cz/osoby-se-zdravotnim-postizenim#zamestnavani-osob-se-zdravotnim-postizenim

Kdybyste v tomto směr jakékoliv další otázky, určitě se ozvěte a ráda Vám k tomu řeknu více

Pokračování

Dotaz:

Děkuji za reakci. O této možnosti víme. Jen nevíme jakým způsobem dofinancovat zbývajících 30 procent mzdových nákladů, když podpora bude 70 procent.

Spolek má samozřejmě své vlastní finanční prostředky, ale naprostá většina z nich se dá využít jen proti skutečným dokladům jako uznatelný náklad. Například náklady na ubytování nebo dopravu. Většina naších grantových řízení totiž nezohledňuje mzdové náklady jako uznatelné.

Dá se no nějakým způsobem vyřešit?

Odpověď:

Upřímně, nevím o takové možnosti, respektive je to na vaší kreativitě ve fundraisingu – je samozřejmě jednodušší shánět prostředky na těch 30% než na 100%. Určitě můžete zkoušet oslovit různé firemní a velké nadace, případně velké evropské výzvy směřující k rozvoji zaměstnanosti. Nicméně Nadace NFOZP vám s tímto problémem pomoci nedokáže, je mi líto, že pro vás v tomto směru nemám pozitivnější odpověď.