Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Mám Invalidní důchod II. stupně /trvale/. Jsem zaměstnán u jedné nejmenované firmy – chráněné dílny, která má pouze zaměstnance v invalidním důchodu. Pracovní smlouvu mám na 6 hodinový úvazek denně. Pracuji 5 dní v týdnu PO – PA. Mohu se nechat zaměstnat i v jakékoliv firmě na dny SO a NE??? Dotaz zní: Mohu mít při invalidním důchodu II. stupně 2 zaměstnání, tak aby mi nebyl odebrán či snížen invalidní důchod?? Jsem omezen pracovními hodinami či hodinovou sazbou za vykonanou práci?

Odpověď:

Pokud bych měla odpovědět jasně a přímo, tak ne, nejste žádným způsobem omezen počtem pracovních smluv, velikostí výdělku či hodinovou sazbou.

Ale abych Vám odpověděla poctivě, musím říci i to za „B“. Žádný zákon Vám sice neomezuje Vaše právo na práci, ale posudková služba by v praxi mohla rozhodnout o snížení ID v případě, kdy byste, řekněme, nerespektoval základní pravidlo, kterým je, že si musíte vybrat takovou práci a v takovém rozsahu, která je slučitelná s vaším zdravotním stavem. Když bych měla dát příklad, tak člověk, který po nehodě zůstane na invalidním vozíku a je profesí třeba programátor, může bez problému pracovat na plný úvazek. Situace se však komplikuje, pokud máte třeba problémy se zády a Vaše povolání by Vám nedovolovalo pracovat 8 hod denně v sedě či ve stoje. Musíte vědět Vy sám, jaká je povaha té první práce a i té druhé a jestli to po fyzické stránce zvládnete tak, že to nebude mít dopad na Váš zdravotní stav.

Také mě ještě k tomu napadá další důležitá poznámka, a to ta, že v té druhé firmě by už na Vás nemohli čerpat žádné příspěvky z úřadu práce na zaměstnávání OZP. To lze pouze vždy jen u jednoho zaměstnavatele. Většina lidí to proto řeší tak, že druhou práci mají třeba jen na DPČ či na DPP a to je i pro posudkovou službu o něco stravitelnější, protože to jsou smlouvy de facto brigádnické.