Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Dobry den, je mi 66let. Jsem po operaci srdce. Ale nemám nárok na pid protože jsem žádal když mě bylo 66 ale nejsem ani ve starobním důchodu, schází mě ještě rok a půl, abych si mohl zažádat do svého starobního důchodu. Poradíte, jak mám postupovat, zda se mám přihlásit na pracovní úřad, mám 3.stupeň invalidity, poradíte prosím?

Odpověď:

Jestli tomu dobře rozumím, tak sice máte přiznaný 3. stupeň invalidity, ale výplata invalidního důchodu vám nechodí a zároveň nemáte splněné podmínky pro starobní důchod. V každém případě vám opravdu doporučuji obrátit se na úřad práce – jako člověk s přiznaným invalidním důchodem máte nárok na zvýšenou ochranu od úřadu práce a to v souvislosti s hledáním práce. Zaměstnavatelé s více jak 25 zaměstnanci jsou ze zákona povinni zaměstnávat osoby se zdravotním postižením. Už jenom tím, že někam nastoupíte tedy firmě ušetříte přes 100.000 Kč/rok.

Pokud pracovat nemůžete, tak na úřadu práce by vás měli nasměrovat na vhodné dávky, které by vám zajistili pokrytí nezbytných nákladů.