Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Pokud lidé chtějí žádat o zprostředkování zaměstnání, podporu v nezaměstnanosti nebo některou z nepojistných sociálních dávek, jako je např. příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, dávka mimořádné okamžité pomoci atd., nemusí na Úřad práce ČR osobně. Žádosti a další podklady je možné zasílat i jinou cestou a vše tak vyřešit z pohodlí domova. Nově ÚP ČR nabízí možnost využití IDENTITY OBČANA.

Vyplněné formuláře je možné podávat elektronicky, tedy prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem. Od 1. ledna 2022 je možné v rámci elektronické komunikace zaslat formulář také prostřednictvím IDENTITY OBČANA, tedy například prostřednictvím bankovní identity, eObčanky nebo třeba systému vícefázového ověření. Další možností podání je pak zaslání žádostí a dalších podkladů poštou (s vlastnoručním podpisem) nebo v době úředních hodin odevzdání tiskopisů na podatelně příslušného kontaktního pracoviště ÚP ČR.

„Jednou z největších výzev, před kterými Úřad práce ČR stojí, je právě modernizace a zajištění dostupnosti veškerých služeb v online prostředí. Možnost podání prostřednictvím IDENTITY OBČANA je velmi výrazný posun. Vnáší do vztahu mezi klientem a úřadem zcela nový rozměr a umožňuje vysokému počtu lidí využít tuto cestu komunikace z pohodlí domova a bez čekání ve frontách. O rostoucím zájmu o tento způsob podání svědčí fakt, že jen během ledna jich na ÚP ČR dorazilo na 1 500,“ upozorňuje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

Aby Úřad práce ČR lidem ještě více zjednodušil proces vyplňování žádostí, postupně zveřejňuje na svých webových stránkách (https://www.uradprace.cz/web/cz/prakticke-rady-informacni-letaky-videa) a sociálních sítích (FB, IG, YT) návodné videospoty. V jejich rámci lidem radí, jak správně vyplnit žádost, klienti se také dozví, jaké jsou základní podmínky pro získání nároku na konkrétní dávku nebo kde najdou potřebné informace. Další praktické podrobnosti jsou zájemcům k dispozici na webových stránkách ÚP ČR – www.uradprace.cz. Lidé mohou využít i služeb „virtuálního asistenta“. V případě obecných dotazů se pak zájemci mohou obracet na Call centrum ÚP ČR (tel. 800 779 900 bezplatná linka, e-mail: callcentrum@uradprace.cz).

Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR