Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Již 21. ročník konference o technologiích o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami se uskuteční v neděli 17. října 2021. Po roční přestávce, kdy kvůli pandemii proběhla konference online, se budou moci účastníci setkat opět fyzicky v Kongresovém centru Praha. Čeká je 23 přednášek a čtyři desítky vystavovatelů s řadou novinek k vyzkoušení, například virtuální rehabilitace. Registraci účastníků dnes spustilo pořádající BMI sdružení.

Program nejvýznamnější konference tohoto zaměření v Česku, který byl zveřejněn na www.inspo.cz/inspo-2021, představí nové technologie zlepšující život lidí se zdravotním znevýhodněním. Například moderní protézové systémy ovládané na principu snímání kontrakčních svalových vzorců předvede Jan Maleš z firmy Ottobock a uživatel protézy horní končetiny Jakub Zachoval. Takových myoprotéz už bylo zkonstruováno 14, z toho 8 díky finančním sbírkám v rámci projektu Konta Bariéry. 

Ve všech přednáškových sálech bude zajištěn simultánní přepis i tlumočení do českého znakového jazyka. Odpoledne bude jednání konference rozděleno do tří sekcí. První se zaměří na přístupnost webu a mobilních aplikací, druhá na využití informačních technologií při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením a třetí na technologie pro neslyšící uživatele.

V první sekci vystoupí mimo jiné Christoph Damm z Německa s aplikací  ADauthor, která je určena pro rychlejší, snazší a levnější tvorbu audio popisu. V další sekci tématiku poradenství a zpřístupňování studia na vysokých školách ve svých příspěvcích představí Barbora Čalkovská z Asociace vysokoškolských poradců a Petr Peňáz z Masarykovy univerzity.

Uživatele se sluchovým postižením nepochybně zaujme aplikace Beey společnosti Newton Technologies. Díky kvalitnímu automatickému rozpoznávání spontánní hovorové řeči i v akusticky horším prostředí dokáže nabídnout pro všechny uživatele generování titulků a jejich propojení s videem ve webovém prohlížeči.

„Konference INSPO je již tradičně přehlídkou toho, že moderní technologie jako jsou virtuální realita, internet věcí nebo umělá inteligence mají pozitivní dopad na zkvalitnění života lidí se specifickými potřebami, a to je přesně to, o co v Nadaci Vodafone dlouhodobě usilujeme. Vidět, jak tyto technologické projekty pomáhají ve skutečném životě, nás těší a motivuje k hledání a podpoře dalších inovací. Po dvou konferencích online bude tentokrát opět možnost si novinky osahat a vyzkoušet na místě,“ říká Zuzana Holá, ředitelka české Nadace Vodafone, která je již osm let generálním partnerem INSPO.

Na konferenci budou také vyhlášeny výsledky Ceny ČSOB Internet a můj handicap. Ucházeli se o ni autoři se zdravotním postižením, kteří využívají blogy, vlogy, videa, podcasty, případně jiné formy internetové komunikace (Facebook, Instagram)  k informování veřejnosti o specifikách daného zdravotního postižení či k výměně zkušeností s lidmi se stejným zdravotním handicapem.  

Novinkou 21. ročníku konference je způsob registrace. S ohledem na stále rostoucí počet účastníků je prvně využit profesionální systém registrace a odbavování účastníků na konferenci. 

Platba nyní probíhá předem, odpadne zdržující placení v hotovosti při prezenci. Při registraci je možné vybrat si platbu kartou, převodem, přes Google Pay nebo na fakturu. Pokud se někdo ze zdravotních či jiných důvodů nebude moci konference zúčastnit a zruší svoji registraci do 7. října, bude mu celá zaplacená částka vrácena. V případě pozdějšího odhlášení dostane nazpět poloviční částku. 

Cena vstupenky je 600 Kč, účastníci s průkazem ZTP, ZTP/P a TP a jejich osobní asistenti zaplatí jen 300 Kč. Pro konferenci INSPO 2021 zůstávají v platnosti vstupenky zakoupené na INSPO 2020, která se kvůli pandemii konala jen on-line.

Další informace k registraci a odkaz na registrační formulář najdou zájemci na www.inspo.cz/registrace

Všichni účastníci budou muset respektovat podmínky stanovené pro hromadné akce Ministerstvem zdravotnictví. Aktuálně to znamená doložit buď provedené očkování, prodělání onemocnění covid-19, negativní výsledek RT-PCR vyšetření nebo rychlého antigenního testu.  

Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje provoz a vývoj technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jubilejního 20. ročníku jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a hlavního města Prahy. Konferenci pořádá BMI sdružení. 

Záštitu konferenci poskytli Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Zdroj: Helpnet