Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Mám zrakový handicap, invaliditu třetího stupně. Nyní jsem na rodičovské dovolené (prodloužila jsem si na čtyři roky – do května 2020), ale od září musím do zaměstnání. Před mateřskou jsem pracovala jako masérka, v této firmě jsem stále vedená, ale jelikož se mi naskytla zajímavá příležitost jiného pracovního uplatnění, ráda bych ji využila.

Nové pracovní místo mi nabízí rodinný přítel, který se již dlouhá léta zabývá opravou a výrobou dřevěných dechových nástrojů. Mě jeho nabídka velice nadchla, protože mám k tomuto odvětví vztah, i když ne jako výrobce, ale jako hráč. Studovala jsem na konzervatoři hru na příčnou flétnu. Další velkou výhodou pro mě, jakožto zrakově postiženého člověka, by bylo také to, že bychom zařídili pracovní prostor u nás doma, což by mi velice usnadnilo spoustu věcí, zejména bych se vyhnula každodennímu stresu s dopravou do zaměstnání nebo v případě nemoci dětí (mám tříletá dvojčata, která půjdou od září do školky) by také bylo vše jednodušší.

Nyní ale nevím, jak vše vyřídit a zda by bylo možné čerpat na mě, jakožto OZP, nějaké příspěvky. Můj budoucí zaměstnavatel teď pracuje jako OSVČ a nemá žádné další zaměstnance. Nemá s touto problematikou zkušenosti, a proto se snažím získat nějaké informace. Nevím jak a kdy ukončit pracovní poměr v nynějším zaměstnání (zda nevznikne nějaký problém, když teď ukončím a nastoupím až v září, přičemž stále pobírám rodičovský příspěvek) a jak dále postupovat, aby bylo vše v pořádku a abychom případně nepřišli o příspěvky spojené se zaměstnáním OZP.

Odpověď:

Děkuji za Váš dotaz, který je velmi košatý a na některé věci bychom se potřebovali doptat. Ve zkratce, záleží, zda na vás v původním zaměstnávání pobírali dotace na zaměstnávání OZP, které může čerpat vždy jen 1 zaměstnavatel. Jak píšete v novém zaměstnání byste byla de facto první zaměstnanec, a tudíž by bylo jednoduché splnit podmínku 50% OZP zaměstnanců. Trochu obtížnější je varianta, kdy pracujete z domova, a to z hlediska dotací., ale až se od Vás dozvím podrobnosti, mohu pak ověřit podrobnosti na Úřadu práce a určitě najdeme společně dobré řešení, toho se nebojím.