Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Byl mi přiznán důchod 3. stupně. Dříve jsem pracoval manuálně … dohromady cca 30 let. Přišel jsem o své zaměstnání kvůli svému postižení. Důchod mám přiznán z většiny na psychiku (těžké deprese…) a částečně na omezení funkce horní končetiny (nepracovní úraz). Můj ošetřující lékař mi nyní doporučuje aspoň půl roku nikam nenastupovat, ohledně na můj zdravotní stav a především, aby mi potom nesebraly ID3. Zkusil bych v budoucnu, ale např. na 2hod nějakou práci, hlavně z důvodu přivýdělku, pokud něco seženu s mým omezením. Mám nyní některé nabídky, které mi utíkají a bojím se, že potom nic neseženu, ale bohužel je budu muset odmítnout. Jde o to, že důchod není žádná závratná částka a chtěl bych zkusit ještě nějaký příjem přivydělat – zda to zvládnu nevím, ale zkusit bych to mohl, až budu moci. Zatím asi nikam nenastoupím, ale zajímalo by mě, jaké mám možnosti na pracovním trhu a jak postupovat v budoucnu v pohovoru s budoucím zaměstnavatelem a neohrozit odebrání ID3.

Moje dotazy zní:

1) Na jak dlouho mohu pracovat denně, měsíčně (kolik hod denně max – co se dá obhájit u komise), aby mi potom nesebraly ID3?

2) Na jaký druh úvazku nejvhodněji napsat prac. Smlouvu (částečný úvazek, dohoda o práci, brigáda…), jak postupovat?

3) Jaký druh práce je v mém případě nejvhodnější? Chráněná dílna je asi ok, ale když mi nabídnou něco např. ve strojírenském a jiném podniku? (mohu i např. „příležitostný“ údržbář? Pomocný dělník? Co by bylo nejvhodnější tedy vybírat za druh práce v mém případě konkrétně? (Co potom napsat do pracovní smlouvy?) – lékař mi to nezodpověděl.

4) Výše výdělku potom bude zkoumána u komise? (někdo říká, že ano, někdo ne – že to není nijak omezeno. U komise ale něco o příjmu sdělovali – nevím již co – a dále říkali: Uvidíme jak se to pak vyvine, jak se stabilizuji na některý druh práce a změnu – podle toho potom snížení 3. stupně.

5) Přivýdělek u ID3 ovlivňuje vyšší starobní důchod v budoucnu nebo je to jedno?

6) U komise se potom dokládají, mimo jiné, co se týče přivýdělku – pracovní smlouva? Výše příjmu? … atd. – kde potom posudkoví lékaři berou informace o mém případném přivýdělku a výši příjmů (to dodám sám nebo to mají v systému?) Jak to probíhá?

Odpověď:

Je mi jasné, že někdy praxe a teorie, či řekneme zákon se mohou rozcházet, ale správně je to tak, že nikde v zákoně není žádná opora pro to, aby Vám posudková komise sebrala ID pouze na základě toho, že pracujete, nebo na základě toho, kolik si vyděláte. Jediným kritériem, které je pro ně směrodatné, jsou lékařské zprávy, respektive to, že Váš zdravotní stav se zlepší natolik, že už nesplníte nároky na invalidní důchod 3. stupně. Tak by to správně mělo být. Je pravdou, že čas od času přijde někdo za námi s tím, že ho „strašili“ u komise právě prací, ale také vím, že odvolání u těchto případů prokázalo, že chyba byla na straně komise.

K Vašim konkrétním dotazům:

Pokud Vám to Váš zdravotní stav umožní, můžete de facto pracovat na libovolné pozici, která ale splní to, že Vám Vaše zdraví nebude nijak zhoršovat. Kdybych to měla uvést na příkladu, tak člověk, co je na vozíku a je původní profesí zedník, se sice nemůže věnovat své původní profesi, ale může třeba dělat administrativu, a to v rozsahu, který zvládne. Stejné to je tedy u Vás. Vy sám se znáte nejlépe, takže určitě dokážete vyhodnotit, co je pro Vás vhodné a co nikoliv. Stejné je to i s rozsahem práce. Pokud se mě ptáte na typ smlouvy, tak u smluv typu DPP a DPČ, které jsou ze své podstaty brány jako smlouvy brigádnické, či na přechodnou dobu, můžete určitě nejlépe případně argumentovat komisi, že to není stálý úvazek. Osobně bych se ale nebála ani pracovní smlouvě na zkrácený úvazek.

Co se týká typu zaměstnavatele, jestli chráněné místo, či nikoliv, tak to také není rozhodující, spíše to závisí na typu práce (aby odpovídala tomu, co Vy přesně potřebujete) a pak rozsahu, velikosti úvazku. Jsou lidé, kterým chráněná místa vyhovují, ale spíše závisí na to, co hledáte za práci, protože nabídka chráněných míst není samozřejmě tak veliká.

Také jste se ptal, jak to komise ví, že pracujete. To funguje tak, že ve chvíli, kdy pracujete a odvádíte daně ze mzdy (včetně zdravotního a sociální pojištění), tak Váš zaměstnavatel Vás automaticky musí tzv. přihlásit na ČSSZ a tím, jste tedy i v systému. Znovu ale opakuji, že nikde v zákoně není podmínka, že se při invalidních důchodu nesmí pracovat, či případně za kolik peněz. Invalidní důchod opravdu není pro nikoho náhražkou za celý příjem, z toho se opravdu dá žít jen velmi obtížně.

Odpracované roky a také výše odvedených odvodů se Vám pak samozřejmě počítají do důchodu. Takže čím více odpracujete a odvedete, tím samozřejmě budete mít vyšší starobní důchod.

U DPP se neodvádí daň, pokud nepřesáhnete částku 10 000 měsíčně a v souhrnu pak 300 hod za rok. U DPČ se daní 15 %, když přesáhnete částku 2 500 Kč měsíčně a rozsah práce by neměl být větší než 20 hod. týdně. Konkrétní čísla snadno uvidíte, když si zadáte uvažovanou částku do mzdové kalkulačky, tam pak uvidíte i kolik peněz by šlo na zdravotní a sociální pojištění, ze kterého se právě počítá pak starobní důchod.

https://www.jobs.cz/poradna/kalkulacky/kalkulator-ciste-mzdy/

Zkrácený úvazek jsem uváděla zejména proto, že je to nejčastější požadavek z řad lidí s handicapem, jak si například i udržet původní profesi. Pokud ale Vy zvládnete pracovat na plný, je to samozřejmě možné. Musíte jenom zhodnotit, zda na to máte a zda Vám to nemůže z dlouhodobého hlediska uškodit na zdraví. Zmiňoval jste, že Váš lékař Vám doporučoval nyní nepracovat, takže z toho usuzuji, že práce na plný úvazek by mohla být pro Vás v tuto chvíli příliš. To se ale samozřejmě může v čase velmi měnit.