Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Stal jsem se OZP a koukám kolem sebe, jak se uplatnit. Ve stodole mám plně vybavenou sítotiskovou dílnu, takže mohu tisknout potiskovat atd.. Můžete mi prosím poradit, jak mohu nabízet tyto služby firmám? Mám se pustit do ŽL? Nebo se nechat někde zaměstnat a tisknout pro ně doma?

Odpověď:

K Vašemu dotazu, dle našich zkušeností bych Vám doporučovala si sjednat schůzku na Vašem spádovém úřadu práce a probrat s nimi, jaké jsou reálné možnosti podpory z ÚP. Dle zákona má právě Úřad práce dbát zvýšené ochrany OZP uchazečům o práci, a to jak živnostníkům, tak OZP zaměstnancům.

Obecně vzato podpora, co se příspěvků týče, byla vždy pro OZP živnostníky slabší, než pro zaměstnance. Nevím, do jaké míry jste si třeba četl Zákon o zaměstnanosti, ale tam jsou vyjmenovány druhy podpor a jeden z důležitých principů, který zaměstnavatele často zajímá je tzv. povinný podíl. Tedy povinnost od 25 zaměstnanců mít minimálně 4% OZP zaměstnanců. Firmy, které jsou větší, pak mají problémy tento podíl naplnit a často pak musí platit velké pokuty. Troufám si tedy říci, že po člověku, jako jste Vy rádi „skočí“ a třeba vám nabídnou i zajímavé podmínky.

Vaše otázka, jak asi tušíte, není tedy tak úplně na nás, ale spíš na Vás, jak se Vám bude chtít řešit přeci jen o poznání více náročnou živnost, co do množství papírů a starostí. Obojí má svoje výhody i nevýhody, asi tak.