Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Otázka:

Dobrý den. Mám od září invalidní důchod třetího stupně. Nyní mně končí neschopenka a přemýšlím na kolik snížit úvazek, abych při přezkumu, který bude za rok, o důchod nepřišel jen kvůli zaměstnání. Zaměstnání mám nyní na 0,7 úvazku. Plus mám ještě živnost, kde dělám jen příležitostně a minimálně – převedeno na úvazek by to vycházelo ani ne 0,1 úvazku.
Dříve jsem pracoval více, nyní už pár let dělám jen jednoduché kresličské práce.

Důchod jsem měl i dříve – prvně jedničku, potom dvojku, hlavně na psychiku. Začátkem roku jsem měl těžký úraz páteře a důchod mi byl navýšen na trojku (60 % psychika, 10 % ostatní potíže vzniklé hlavně po úraze).

Bude stačit snížit úvazek v zaměstnání na 0,4 a k tomu nechat 0,1 živnost? Nebo mám dát radši nižší úvazek v zaměstnání? Na internetu jsem našel že při trojce úvazek 0,5 a méně.

Děkuji předem za radu.

Odpověď:

Dobrý den, ve Vaší situaci, kde hraje roli psychika, úraz, zaměstnání a živnost, je těžké odhadovat, jaký bude za rok výsledek přezkumu. Většina doporučení na internetu jsou spíše pokusy z donucení, jak odhadnout, co není jisté.

Myslím, že je na každém člověku, jak bude zacházet se svým zdravím a zda má možnosti se ozdravit, přístup k lékařské péči, možnost rehabilitovat. Těžko říct, zda invalidita za rok bude mírnější. Pokud dnes máte pokles pracovní schopnosti o 70 %, je skvělé, že máte vhodnou možnost, jak zbývající pracovní potenciál využít. Přesto zvažte dle vlastní únavy, kolik energie můžete práci dát, aniž byste se přepínal a za čas vyčerpal.