Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Zaměstnavatelka, mi nejdříve nabídla zkušební dobu. Odpracoval jsem cca měsíc. Do dnešního dne bohužel nemám ani smlouvu. Mám sice invalidní důchod 3.stupně. Když jsem se ji ptal, tak mi opět nabídla zkušební dobu.

Bohužel tuto nejistotu nechci. Rozhodl jsem se, že tento „pracovní poměr,, ukončím a také chci vrátit klíč. Bohužel se mi stává, že zaměstnavatelka není dostupná a nebo odkládá schůzky.

Odpověď:

Na tomto místě si nemohu odpustit poznámku k Vašim právům. Takže až budete příště nastupovat do pracovního poměru, tak určitě trvejte na tom, abyste měl pracovní smlouvu od prvního dne nástupu. Zkušební doba totiž neznamená pracovat bez smlouvy a nároku na mzdu, ale zkušební doba je práce na pracovní smlouvu, za mzdu a oproti běžné době je tam rozdíl pouze v tom, že během zkušební doby Vám může zaměstnavatel vypovědět pracovní smlouvu ze dne na den a stejné právo máte i Vy. Po zkušební době již nabíhá dvouměsíční výpovědní lhůta, pokud se obě strany nedohodnou jinak. To je jediný rozdíl. Česká legislativa ale nezná žádnou práci „na zkoušku“ ani nic podobného, kdy by Vás zaměstnavatel bez smlouvy nutil pracovat a během té doby by se rozmýšlel, jestli Vás přijme či nikoliv. Pro tyto účely se dá případně použít Dohoda o provedení práce. Věřím, že příště se již nenecháte podvést a také že narazíte na slušnější jednání.