Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli bych i já měla nárok na statut OZP, již 7 let mám Crohnovu nemoc, pracuji na 12hod směny a to krátký a dlouhý týden. Samozřejmě se mi stalo, že jsem onemocněla a zůstala i 4 měsíce doma. Dost mě moje práce vyčerpává a tak by mě zajímalo jestli bych mohla mít poté i nějaké úlevy. Děkuji.

Odpověď:

Na Vaši otázku není jednoznačná odpověď. Ano, Crohnova nemoc určitě je v zásadě důvodem pro status OZP. Záleží ale vždy na aktuálním stavu nemoci. Níže jsem Vám zkopírovala výčet z Vyhlášky o posuzování invalidity. Pro přiznání 1.stupně ID je třeba mít sníženou pracovní schopnost o 35%. (viz čísla v pravém sloupci).

4Idiopatické střevní záněty
Crohnova nemoc, idiopatická proktokolitida.
4astavy uspokojivě stabilizované,
občasná zhoršení s průjmy, laboratorně mírná aktivita
10-20
4bstředně těžké formy,
časté průjmy, značné odchylky v laboratorních nálezech, výrazné změny endoskopické, rentgenové, radionuklidové, se značným snížením celkové výkonnosti
30-40
4ctěžké formy,
s komplikacemi střevními (abscesy, stenózy, píštěle), mimostřevními (kloubními, kožními, očními, hepatobiliárními, ledvinovými) a nutričními (malnutrice, metabolická osteopatie, anemie), těžké snížení celkové výkonnosti
60-70

Nevím samozřejmě jakou máte konkrétně práci, ale skoro bych odhadla, že by posudkový lékař nebyl příliš nadšen z toho, že pracujete na 12 hod směny, a to s ohledem na vysokou námahu a možná i nemožnost se pravidelně stravovat apod. Mohlo by se tedy i stát, že by od PSSZ současně s ID přišlo i doporučení o změně práce.

Co se týká Vaší otázky na úlevy od zaměstnavatele, tak v zásadě by měl být zaměstnavatel vždy motivován k tomu, aby výkon práce jeho zaměstnance nepoškozoval na zdraví. Pokud byste měla v ruce papír, že tuto práci nemůžete již nadále vykonávat, tak by Vás měl buď přeřadit na jinou práci a pokud tuto možnost nemá, mohlo by se i stát, že by s Vámi rozvázal pracovní poměr. Ještě podotýkám, že spolu s ID zaměstnavatel získá na Vás slevy na dani, a pokud má víc jak 25 zaměstnanců, „ušetří“ na Vás přes 60.tis. Kč za rok.

Vřele bych Vám doporučila se nejdříve poradit s vaším ošetřujícím lékařem, jaké Vám dává šance na přiznání ID. Pak bych se zkusila domluvit se zaměstnavatelem, jaké jsou možnosti např. zkrácení pracovní doby, pracovní náplně apod.