Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Ráda bych se zeptala, zda je nutno zaměstnavateli hlásit, že mám invaliditu 3.stupně.

Přivydělávám si nyní v obchůdku jako prodavačka na dohodu o provedení práce. Od dubna mi majitel nabídl trvalý zaměstnanecký poměr na 3/4 úvazek. Ráda bych nabídku přijala. Mám však několik negativních zkušeností z dřívějška a mám obavu, že pokud oznámím zaměstnavateli, že mám přiznanou invaliditu, že z nabídky vycouvá (samozřejmě pod jinou záminkou, aby to nevypadalo diskriminačně). Má otázka tedy je, zda jsem povinna tuto skutečnost zaměstnavateli sdělit?

Mimochodem jedná se o nenáročnou práci v malém obchůdku s oděvy, kterou i se svou nemocí zvládám bez problémů a dosud je se mnou zaměstnavatel spokojen.

Odpověď:

Na Vaši otázku musím odpovědět, že žádná zákonná povinnost tohoto druhu není. Pokud se tedy rozhodnete, že zaměstnavateli neoznámíte skutečnost, že máte ID, nemá, jak by se to dozvěděl. Bohužel tím přijdete i Vy sama o celkem výraznou daňovou slevu a stejně tak o slevu na dani přijde i zaměstnavatel.

Velmi Vám rozumím, že předchozí negativní zkušenosti Vás nutí být velmi opatrná. Přesto bych Vám ráda předala svoji osobní dlouholetou zkušenost z poradenství, kdy často zamlčení vedlo k ukončení pracovního poměru, zejména v situacích, kdy se člověku jeho zdravotní stav dočasně zhoršil a zaměstnavatel to chybně považoval za lajdáctví apod.