Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Děkuji Vám moc za odpověď, pomohla mi.

Ještě bych na Vás měla jednu otázku.

Slyšela jsem, že se zaměstnanci se statusem OZP, kteří pracují nyní jako já na překážkách v práci, tak je současný zaměstnavatel nemůže z místa „vyhodit“ pro nedostatek práce (nejen virus, ale i z jiného důvodu) a to proto, že by přišel o všechny přídavky, příspěvky, které kdy po dobu zaměstnávání OZP zaměstnance od státu dostával – daňové úlevy a pokud jsou i jiné, tak i ty.

Je to pravda nebo úplný omyl? 🙂

Ráda bych se Vás zeptala, zmiňujete, že na úřadě práce se o osoby OZP dobře postarají. Vztahuje se toto i na osoby ve 3. stupni invalidity, můžou se tito na úřadu práce vůbec zaregistrovat?

Děkuji Vám moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

je pravda, že zaměstnavatelé, kteří čerpají příspěvky např. na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, tak když OZP zaměstnance propustí, tak samozřejmě okamžitě přijdou i vyplácení podpory či o část daňového zvýhodnění. To jim ale samo o sobě nebrání zaměstnance propustit. Je to tedy spíše otázka toho, co jim dává/nedává finančně smysl.

Pokud máte 3. stupeň invalidity, tak opravdu některé nároky nemáte – například podporu na společensky účelné pracovní místo.

Zákon o zaměstnanosti ale říká, toto. Tím je zejména myšleno to, že by vám měl úřad práce věnovat řekněme zvýšenou péči. Musím ale říci, že je tento přístup rozdílný zejména z obyčejného lidského faktoru…. Proto se nebojte ozvat se!

§ 67

(1) Fyzickým osobám se zdravotním postižením (dále jen „osoby se zdravotním postižením“) se poskytuje zvýšená ochrana na trhu práce.