Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Jsme malá úklidová firma, zaměřená na úklid fitness center, apartmánů, malých obchodů a kanceláří. Rádi bychom zaměstnávali lidi se zdravotním postižením, kteří by měli o tuto práci zájem. Nevíme, ale jak správně postupovat. Jednalo by se o pracovníky v úklidu, kterým by jejich zdravotní potíže nebránily ve výkonu práce a také bychom měli zájem o člověka, který by prováděl kontrolu úklidu na jednotlivých centrech – tzv. koordinátor.

Odpověď:

Pokud jste zvyklí shánět si zaměstnance vlastními silami, tak Vám mohu doporučit několik kroků, které se nám v praxi osvědčily:

1) upravit inzerát tak, aby bylo zřejmé, že jste otevřeni právě uchazečům z řad osob se zdravotním postižením.

Toho docílíte tím, že tuto skutečnost jednak zmíníte a pak také tím, že na rozdíl od běžného inzerátu, nabídnete výhody navíc, zejména flexibilní typ úvazku.

Možná Vás to překvapí, ale většina lidí se zdravotním postižením potřebuje zkrácené či flexibilní úvazky. Pokud tedy v této oblasti budete vstřícní, velmi si tím zvýšíte šance. Dále je dobré rozvést popis pracovní činnosti i do detailů, které Vám mohou připadat nedůležité, ale pro někoho, kdo má omezené pracovní schopnosti to může být naopak rozhodující. Myslím tím konkrétně detaily pracovní náplně (nutnost zvedat břemena), specifika pracovního prostředí, nutnost komunikace se zákazníky apod.

2) zveřejnit inzerát na specializovaných portálech

Největší nabídku inzerátu pro OZP najdete na webu www.prace.cz kam lze zadat inzerát a vyjmenovat pro jaké specifické typy lidí s postižením je vaše práce vhodná. Ve vašem případě, je ale také možné se obrátit na specializované weby určené pro konkrétní skupiny lidí s jednotlivými typy postižením: pro lidi neslyšící a nedoslýchavé www.neslysimpracuji.cz nebo pro lidi s duševním onemocněním Baobab, Fokus. Pro lidi po onkologické léčbě – Amélie či lidem s mentální postižením a mnohé další. Záleží jen na Vás, komu vlastně chcete práci nabídnout.