Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Jsem plně invalidní, pobírám invalidní důchod 3. stupně. Jsem člověk s těžším tělesným postižením. Mám obtíže v oblasti motoriky a zejména jemné motoriky – rukou a mluvidel (diagnóza dysartrie), má řeč je těžce srozumitelná až nesrozumitelná. Komunikuji písemnou formou. Potřebuji delší časový horizont na psaní na PC. Chápání mluvené řeči je u mě zcela zachováno. Vystudovala jsem VŠ (Slezskou univerzitu v Opavě, magisterský obor Knihovnická a informační studia). Chci pracovat. Rok po škole jsem dělala dobrovolnici v Knihovně v Třinci na oddělení pro mladé. Knihovna mě však kvůli plnému invalidnímu důchodu nemohla zaměstnat. Od října 2018 jsem evropská dobrovolnice a v rámci Erasmu pomáhám nadaci Laja v Cieszyne s organizací akcí, největší z nich je Svátek čaje, starám se o příspěvky na web, facebook, dělám zápisy ze setkání, píšu projekty a granty. Ve svém volném čase dělám figurantku IZS. Bohužel mi dobrovolnická služba končí v říjnu 2019. Ráda bych pracovala pro tuto nadaci i nadále, ale jako nezisková organizace, nemá nadace Laja finance mě za práci po uplynutí roční služby platit. Je nějaká možnost získat finanční prostředky, aby mě mohli zaměstnat? V Moravskoslezském kraji je složité najít si adekvátní zaměstnání, obzvláště s handicapem a vysokou školou k tomu.

Odpověď:

Určitě jsou možnosti, jak získat, alespoň částečnou dotaci na Váš plat. Nevím, jestli je Vámi zmíněná nadace sídlem v ČR, ale podle Zákona o zaměstnanosti může Váš případný zaměstnavatel projít „kolečkem“ zřízení institutu Uznaného zaměstnavatele (v principu jde o uznání chráněných pracovních míst) a pak může posléze žádat o dotaci na Vaši mzdu až do výše 14 tisíc korun.

proces žádosti o uznaného zaměstnavatele může být na začátku náročný, co se administrativy týče. Vše důležité, včetně žádostí najdete zde:

https://portal.mpsv.cz/sz/zamest/zamestnaniosob/prispeveknapodporu

Tou zásadní počáteční podmínkou je, že zaměstnavatel musí splnit podmínku z 50% zaměstnat OZP. Tato podmínka se počítá z přepočteného stavu (tedy přepočítávají se výše úvazků, a to jen z hlavních pracovních poměrů a pokud jste ve 3 stupni ID, započítáváte se 3x) a musí být platná v předchozím čtvrtletí před podáním žádosti. Jinými slovy, zaměstnavatel Vás nejdříve musí přijmout a pak teprve podat žádost.

Co se v dokumentech také nedozvíte, ale musíte číst mezi řádky, je to, že zaměstnavatel musí mít dostatečné cash flow na to, aby mohl počkat cca 6 měsíců, než mu přijdou první dotace na účet. Vyřízení žádosti o uznaného zaměstnavatele nějakou dobu trvá a žádost o příspěvek na mzdu se podává vždy jen čtvrtletně a jeho vyřízení také nějakou dobu trvá. Když se to pak sečte, první peníze na účet opravdu mohou přijít s relativně dlouhým prodlením. Je potřeba se na toto připravit.

Celková administrativní zátěž je celá na straně zaměstnavatele, Vy toho bohužel moc udělat nemůžete, pokud to tedy nedostanete jako pracovní úkol. Snažila jsem se Vás upozornit zejména na úskalí, ale chci zdůraznit, že tato státní podpora za tu „dřinu“ stojí, myslím že až 14 tis.Kč měsíčně je pro neziskovku celkem zásadní injekcí na mzdu 1 člověka a s tím současně přichází i možnost nabízet své služby a produkty v režimu náhradního plnění, což je také zajímavý konkurenční výhoda.