Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dotaz:

Vážení Srdcerváči, chtěl bych Vás požádat o radu a pomoc. Jsem částečně invalidní důchodce 1. stupně, měl jsem úraz na levé ruce, přišel jsem o 3prsty, na čtvrtém mi dělali rekonstrukci na plastice. Úraz se mi stal v roce 1992, ve 21 letech. Byl jsem střídavě evidovaný na úřadu práce, naposledy 13let nepřetržitě bez jediné nabídky práce. Byl jsem vyřazen z důvodu, že stejně pro mě nenajdou žádnou práci s tím handicapem. Vůči ÚP jsem plnil všechny povinnosti (návštěvy ÚP, lékařské zprávy). Bydlím na vesnici a ŘP nemám. Jsem vyučený zahradník, ale nikdy jsem ho nedělal. Ještě mi řekli na ÚP, že ten, kdo má 1. stupeň invalidity, že by měl pracovat, aby pak mohl pobírat starobní důchod. Kdo prý nebude mít odpracované roky, tak prý bude pobírat jen sociální dávky. Já jsem dělal jen půl roku před tím, než se mi stal ten úraz. Tak bych Vás chtěl poprosit, jestli byste mi mohli zjistit, jak to je. Ještě bych Vás chtěl požádat o jednu věc, jestli byste mi mohli poradit ohledně nalezení práce. Já osobně sháním práci tak, že volám do firem, kde zaměstnávají lidi s postižením, ale tam mi řeknou, že potřebují lidi s dvěma rukama. Možná je můj problém jednoduše řešitelný, ale já jen o něm nevím. Jestli bych měl požádat nějakou organizaci dobrovolníků o pomoc, který pomáhají najít práci lidem jako jsem já. Mě by bavila práce u zvířat i další. Předem Vám děkuji za pomoc.

Odpověď:

Nejdříve Vám odpovím na tu jednodušší část dopisu – ano starobní důchod je opravdu závislý na počtu odpracovaných let a vypočítává se z výše mzdy. Nicméně ve chvíli, kdy budete mít s ohledem na věk nárok na starobní důchod, podle stávajícího zákona, Vám bude vyplácen nadále ten z důchodů, který bude vyšší. Takže když to shrnu, tak byste neměl mít méně, než máte teď. V každém případě, pokud budete pracovat, starobní důchod se vám zvýší.

Co se týká Vašeho druhého dotazu, tedy žádost o pomoc s hledáním práce, tak to je popravdě takto na dálku velmi složité. Z mojí zkušenosti musím říci, že je velmi pravděpodobné, že zaměstnavatele odrazuje to, že jste vlastně nikdy nepracoval. Teď to prosím neberte nijak negativně, ale pracovní návyky si musí vytvořit každý, což Vám logicky znemožnil právě úraz. Důležité je tedy začít, vlastně jakkoliv. Předtím než se do shánění práce pustíte, by bylo dobré, kdybyste se zúčastnil Job clubů – kde by se Vám věnovali specialisté ve Vašem kraji, kteří by Vám mohli i případně doporučit rekvalifikace. Protože pokud jste vyučený zahradník, ale nikdy jste v oboru nepracoval, chtělo by to najít takovou činnost, při které nebude vlastně vadit, že jste po úraze a máte k dispozici de facto jen jednu ruku. Napadá mě například práce telefonního operátora, kde by Váš handicap vůbec nevadil. Pokud jsem správně přečetla Vaši adresu, v Tachově Job klub je. Prosím jděte se zeptat na Úřad práce a nenechte se odbít! Někdy nemusí být úředníci úplně vstřícní, ale Vy máte právo na to, aby se Vám věnovali a nezůstalo to pouze u formalit.