Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

22. května 2024 odpoledne proběhlo v Brožíkově sále pražské Staroměstské radnice dvanácté slavnostní předávání ocenění Zdravotně postižený zaměstnanec roku 2023. Slavnostní předávání pořádá Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) ve spolupráci s Hospodářskou komorou hl. m. Prahy (HKP) a proběhlo pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy prostřednictvím náměstkyně primátora zodpovědné za oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Ing. Alexandry Udženiji. Uskutečnění akce by nebylo možné ani bez spolupráce s dalšími partnery, jimiž jsou: CTP INVESTCRYTALEXL’OREALPMILázně Hotel VrážLázně MšenéB+N a JTI.

Slavnostní odpoledne bylo zahájeno písní Jany Chládkové. Slova se následně ujal moderátor Stanislav Brunclík, který přivítal všechny v sále a představil Lenku Kohoutovou, která je zakladatelkou NFOZP, a Zdenu Štěpánkovou, jež je ředitelkou a předsedkyní správní rady NFOZP. Dále před diváky s krátkými projevy předstoupila Ing. Věra Kovářová – 1. místopředsedkyně Parlamentu ČR, po které promluvila Lenka Kohoutová, která vysvětlila pravidla a průběh soutěže. Dále moderátor uvedl hosty, kterými za hlavní partnery soutěže byli Monika Marešová a Aleš Rybář z CTP INVEST.

Zbytek odpoledne už patřil především finalistům soutěže, do které se nominanti dostanou, pokud je přihlásí někdo z firmy, kde pracují – zaměstnavatelé či kolegové z otevřeného i chráněného trhu práce. Hlavním tématem odpoledne byly pracovní výkony a životní příběhy oceněných.

Na konci slavnostního vyhlášení proběhlo losování o dva pobytové balíčky v Lázních Hotel Vráž, za účasti pana ředitele Ing. Zdeňka Kříže a jeden pobytový balíček v Lázních Mšené, jejichž výherce vylosovali zástupci lázní. Po vyhlášení a předání diplomů a darů proběhl v přilehlých prostorách malý raut. Pro všechny zájemce byla také připravena prohlídka prostor věže Staroměstské radnice, včetně některých, které obvykle nejsou veřejně přístupné, a prostor orloje.

Ocenění nominovaní:

Martina Zemanová

Tichý svět, o. p. s.

Martina Zemanová

Martina Zemanová je od narození neslyšící a již řadu let pracuje v organizaci Tichý svět o. p. s. Nyní jako konzultantka, před pár lety se věnovala jako neslyšící lektorka ještě i vedení kurzů českého znakového jazyka. Její vlastní ztráta sluchu ji nikdy neomezila v ochotě a možnostech pomáhat klientům. Její hendikep, znalost komunity lidí se sluchovým postižením, zkušenosti a vhled, to vše vede k lepšímu vzájemnému porozumění s klienty a k rychlejší důvěře, což jsou důležité předpoklady k efektivnímu společnému řešení nastalých situací. Martina je neuvěřitelně pracovitá, ochotná i nad rámec svých pracovních povinností, vnímavá, empatická a houževnatá. Při loňské migrační vlně si našla vlastní cestu, jak komunikovat s klienty z Ukrajiny a pomáhala jim i ve svém volném čase s nasazením sobě vlastním.

Martina se ve volném čase věnuje sportu, rodině a také aktivitám vedoucím k osvětě a přístupnosti různých akcí. Podílela se například na propagaci a přístupnosti festivalu Podchod v Ostravě. Sice už není lektorkou znakového jazyka, věnuje se ale šíření osvěty o znakovém jazyce skrze různé minikurzy, přednášky na školách apod.

Tomáš Moravik

Ultina s.r.o.

Tomáš Moravik

Tomáš Moravik pracuje ve společnosti Ultina jako administrátor prodeje, nákupu a kontaktu se zdravotními pojišťovnami. Dále dělá i obchodního zástupce a na českém trhu nabízí přídavné pohony k invalidním vozíkům italské značky Triride. A protože si uvědomuje, jak jsou všechny potřeby pro vozíčkáře drahé, pomáhá svým zákazníkům také s fundraisingem a oslovováním nadací pro získání potřebných finančních prostředků. Tomáš se i přes svůj poměrně těžký handicap a postižení všech čtyř končetin opravdu nikdy nezastaví!

Tomáš zpívá a fouká na harmoniku v alt-rockové kapele Střet, je součástí České reprezentace rugby vozíčkářů a hraje za Sportovní klub SK Ostrava. Rád plave a čte. Aktuálně se také věnuje svému malému synovi.

Jiří Vaníček

Háta, o.p.s.

Jiří Vaníček

Jiří Vaníček pracuje pro naši organizaci jako vedoucí kompletační dílny přibližně 7 let. I přes svůj značný zdravotní handicap odvádí stabilně kvalitní práci, je vstřícný, flexibilní, přestože kromě zaměstnání také pečuje o svoji 86letou maminku. V kolektivu působí jako věčný optimista a nositel dobré nálady. Je jedním ze základních pilířů kompletační dílny.

K jeho zájmům patří ochotnické divadlo „DS Lucerna Vilémovice“, četba, film, pasivně sport.

Stanislav Urban

DUHA-společnost pro integraci osob s mentálním postižením, s.r.o.

Stanislav Urban

Stanislav Urban pracuje v Duhové prádelně již 5 let. Je velmi elegantní, pracovitý a zodpovědný, pracuje na celý úvazek u mandlu. Svou práci vykonává s láskou, protože, jak tvrdí, práce je pro něj koníček. Má velmi rád vůni vypraného prádla, už když přišel poprvé do práce, byl nadšený. Za dobu, kterou již v prádelně pracuje, prokázal svoji neuvěřitelnou zručnost, vysoké pracovní tempo a věrnost svému oboru. Je vždy ochotný vzít jakoukoli směnu, pomoci, když je potřeba. Prádlo, které vymandluje, je profesionálně vyžehlené a úhledné. Ocenění si zaslouží vzhledem ke své spolehlivosti, stálosti, věrnosti a lásce k voňavému prádlu. Naše firma je na něj, jako zaměstnance prádelny, velmi pyšná a váží si jeho nadšení a pracovitosti.

Standa pracuje v prádelně na celý úvazek, je starostlivým otcem a vychovává 6 dětí. Jeho život nebyl vždy jednoduchý. Ve 24 letech přežil pád ze 7 metrů, prodělal mnoho operací a znovu se narodil. Jeho velkým přáním bylo založit rodinu; vychovává se svou nevidomou ženou 6 dětí. Překonal rakovinu, starost o rodinu jej motivuje a drží nad vodou. Jeho koníčkem jsou šachy, rodina a voňavé prádlo.

Jiří Švásta

PROSAZ z.ú.

Jiří Švásta

Jiří Švásta pracuje v Chráněných dílnách PROSAZ již 14 let. Když přišel poprvé do dílny byl přesvědčený, že chráněná dílna je vlastně něco jako „školka“ pro lidi s postižením. Záhy poznal, že to tak není, že výrobky, které vyrábí vlastníma rukama, mají cenu, že se lidem líbí a jdou dobře na odbyt. Když se začaly vyrábět svíčky ve větších sériích, přemýšlel, jak práci zlepšit a usnadnit. Nejen sobě, ale i svým kolegům. Dnes má na starosti celou svíčkařskou dílnu, kde s ním pracují další zaměstnanci se zdravotním postižením. Práce ho baví a je pro něj koníčkem, který ho naplňuje a díky kterému se seberealizuje. Vážíme si jeho práce a energie, kterou vkládá do vývoje nových výrobků a zaučování svých kolegů. Díky těmto nesporným kvalitám ho nominujeme na Zdravotně postiženého zaměstnance roku 2023.

Jirka miluje lepení modelů letadel, rád chodí po horách a sluní se u moře. Jeho velkou vášní je vaření. Nejraději vaří českou kuchyni, např. různé druhy gulášů a českých omáček.

Petr Málek

FOVY s.r.o.

Petr Málek

Petr Málek pracuje u naší společnosti již 25 let. Začínal jako pomocná síla v truhlářské dílně. Po několika letech začal pracovat jako kamelot a prodával noviny a časopisy v okresní nemocnici. Od roku 2015 pracuje jako prodavač keramiky a šicích výrobků, které vznikají v rukodělných dílnách naší společnosti. Absolvoval kurz základu počítačů, díky nim zvládá veškeré systémy spojené s prodejem. Je vždy ochotný zúčastnit se řemeslných trhů i práce nad rámec svých povinností. I přes jeho zdravotní omezení pracuje s plným nasazením. Je spolehlivým a zodpovědným zaměstnancem a díky svým letitým zkušenostem zvládá zaškolovat nové kolegy. Umí výborně komunikovat se zákazníky, kteří se pak rádi vracejí a kupují naše výrobky. Přichází s vlastními nápady na oživení obchodu a služeb. Je vtipný, rozdává kolem sebe dobrou náladu a energii.

Náš zaměstnanec se ve volném čase věnuje četbě, ale také velice rád cestuje. O víkendu pomáhá u svých rodičů na zahrádce. Vzhledem k následkům prodělané nemoci je jeho velkým úspěchem začlenění do běžného života i do pracovního procesu.

Lucie Zemanová

Domov sv. Anežky, o.p.s.

Lucie Zemanová

Lucku nominujeme za její neuvěřitelné nasazení, za osobní rozvoj, kterého za jediný rok u nás dosáhla, a také za všechny naše klienty s postižením, kterým svým citlivým lidským přístupem pomohla. Lucka má zdravotní hendikep, neměla snadný start do života, je Romka. Dříve pracovala na manuálních pozicích. K nám nastoupila, aby se ujala nového integračního zahradnictví. Rychle se v této oblasti dovzdělala a dosáhla nejen toho, že v zahradě uzrála výtečná zelenina, ale především podpořila lidi s postižením při jejich nástupu do práce. Svým trpělivým a lidským přístupem se zasloužila o úspěch první zahradnické sezony a o neuvěřitelný pokrok některých našich zaměstnanců. Teď Lucka pracuje v našich sociálních službách a věnuje se přímé péči. Během roku absolvovala řadu kurzů a studium ji tak chytlo, že se připravuje na pozici sexuální důvěrnice a chce získat maturitu.

Lucka je nejen v práci, ale i v soukromí nesmírně činorodá, tvořivá a zručná. Prokazuje to třeba v kuchyni při pečení různých dobrot nebo při péči o vizáž svých přátel. Je také jedna z těch, kdo se rádi vzdělávají, nasávají inspiraci a informace – prohlíží třeba různé tvořivé stránky a chodí pak do práce s novými nápady na další aktivity.

Soňa Holáňová

B+N Czech Republic Správa Budov s.r.o.

Soňa Holáňová

Letos nominujeme ty, kteří čelí svému boji uvnitř – s psychologickými potížemi, osoby se zdravotním postižením 3. stupně. Možná jsou to pro někoho na první pohled zdraví lidé, pro nás jsou to hrdinové. Neviditelní hrdinové. Paní Soňa Holáňová je pro nás symbolem odhodlanosti čelit nepřízni osudu. Její první zkouškou bylo, když ji v 16. letech přestala fungovat levá ruka. Po půl roce různých testů zjistili, že ji musí operovat ledvinu. Jelikož od narození měla jen jednu, byl její stav komplikovaný, proto ji další půl roku léčili. Druhou její životní zkouškou pak byl rozvod s manželem, se kterým se těžko vyrovnávala a jeho následkem se rozvinuly se neuropsychologické problémy. Má úzkostné stavy a těžko snáší stres. Díky pravidelnému užívání medikamentů může dál fungovat.
Paní Holáňová pracuje už čtvrtým na pozici uklízečky ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě na dětském oddělení.

Paní Holáňová je aktivní členkou Sokola. Podle jejích slov ji pravidelný pohyb velmi pomáhá na její neurologické potíže. Dokonce se připravuje na Všesokolský slet, který se bude konat letos v červenci v Praze. Společně s dalšími dvaceti sousedkami v Nové Bělé připravují tanec na skladbu Babí léto. Také ráda čte beletrii

Kamil Fiala

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s.

Kamil Fiala

Kamil Fiala pracuje na pozici peer mentora v sociální službě Peer mentoring České asociace paraplegiků – CZEPA, cílem služby je provázet klienty čerstvě po poškození míchy, které je odkáže na vozík, zpět do aktivního života člověkem s obdobnou zkušeností. Kamil, sám na vozíku s tetraplegií, je klientům psychickou oporou, umí poradit v oblasti bezbariérových úprav a pomůcek, které usnadní život, edukuje v oblasti prevence a zdraví, sdílí své znalosti a zkušenosti s fungováním těla po úraze, i s tématem plánování rodičovství. V týmu je teprve rok, a přesto je jedním z nejschopnějších kolegů. Svým citlivým přístupem, klidným vystupováním, velkým rozsahem vědomostí a schopností vyjednávat s klienty a pro klienty potřebnou pomoc a zároveň s velkým pochopením pro klienta i jeho rodinu ukazuje, jak důležité je mít vedle sebe po těžkém traumatu „parťáka“, který rozumí a podpoří v těžkých chvílích.

Většinu času Kamil věnuje své rodině, je hrdým otcem 3 dětí. S nejstarším synem a přáteli rád shlédne hokejové či fotbalové utkání naživo. Občas zajde s přáteli na pivo, má také rád procházky. Dokud se nenarodila nejmladší dcerka Anička, našel si čas i na čtení, ke kterému se v budoucnu rád vrátí. Rád také vypráví svým dětem pohádky.

Zdenka Fišerová

Mont Group s.r.o.

Zdenka Fišerová

Zdenka Fišerová u naší firmy pracuje od roku 2002 jako obchodní ředitelka. I přes své zdravotní omezení a časté ataky bolesti hlavy neustále vyhledává a vytváří nové projekty a pracovní příležitosti pro více než 50 zdravotně postižených v naší chráněné dílně. Má organizační schopnosti a svou empatickou povahou a přístupem k zaměstnancům dokáže tmelit a podporovat celý pracovní kolektiv.

V soukromí ráda cestuje, poznává nová místa po celé naší krásné vlasti, zajímá se o historii, politiku, ráda čte a věnuje svému malému pejskovi. Také ráda tráví čas se svými nejbližšími, věnuje se dětem od neteře a synovce a v neposlední řadě i spoustě svým kamarádům.

Ema Kepáková

Teamium, s.r.o.

Ema, která se potýká se schizofrenií, pracuje v Kavárně Teamcaffe od října 2020. Když nastoupila, nebyla schopna na zákazníka promluvit a chyběla jí sebejistota. Obávala se práce s penězi a s gastronomií neměla zkušenosti. Potřebovala mít u sebe zkušenějšího pracovníka jako oporu. Po více jak 3 letech vyrostla ve stěžejního a zodpovědného pracovníka, který se nebojí kontaktu se zákazníky ani s penězi. Je schopná zcela samostatně zajistit běžný denní chod kavárny. Uvítá u sebe sebejistého kolegu, ale když je třeba, dokáže se v krizové a nečekané situaci samostatně a správně rozhodnout a problém řešit. Vždy je nápomocná zákazníkům, kolegům i kolemjdoucím, a to dalece nad rámec svých povinností. Je ohleduplná ke svému okolí a neváhá nabídnout pomoc. Má přirozeně milou, laskavou a dobrosrdečnou povahu. Práci dělá s maximálním nasazením. Na každém vidí to dobré a je radost s ní pracovat.

Ema je talentovaná umělkyně, ráda maluje (již měla i několik výstav) a také se věnuje psaní básniček. Její tvorba je plná emocí a odráží její povahu. Ráda tráví čas se svou rodinou na chalupě i mimo ni, má čtyři sestry. Nejčastěji ji potkáte na vernisážích, výstavách či koncertech.

Lenka Dubová

1. VALAŠSKÁ DÍLNA s.r.o.

Lenka Dubová

Paní Lenka pracuje v sociálním podniku jako švadlena. Její manuální zručnost je neuvěřitelná. Přesto, že je paní Lenka veselá kopa, má za sebou nelehký osud. Po partnerských neshodách zůstala sama se dvěma syny a k náročné životní situaci se přidaly finanční potíže. Fungování pod dlouhodobým stresem přineslo paní Lence do života další ránu v podobě mozkové mrtvice. Lenka i v této situaci zabojovala a dostala se z nejhoršího. Následky jí však zůstaly. Často trpí bolestmi a hůře se jí chodí. Svým přístupem k životu je velkou inspirací dětem, které miluje a lidem okolo. Neztrácí humor za žádných okolností a razí heslo „hlavně se z toho…“. Nezapomíná také na své kolegy, které ráda obdarovává. Paní Lenka je velkým přínosem pro podnik, jak svým pozitivním přístupem, tak svým umem v šití.

Je energická, srší nápady a díky své kreativitě dokáže ze zbytků vykouzlit praktické a funkční věci. I když paní Lenka nemá mnoho financí, věnuje se horlivě dobročinnosti na místní onkologii, kde navštěvuje nemocné pacienty, nebo šije na vlastní náklady dětem do nemocnic edukační hračky.

Veronika Labaštová

SUMA spol. s r.o.

Veronika Labaštová

Veronika u nás nastoupila na pozici samostatné účetní v polovině roku 2022. Byla to pro ni úplně nová pozice, kterou nikdy předtím nedělala. Během roku 2023 udělala obrovský skok ve svých znalostech. Svou pracovitostí, nasazením, pečlivostí a nezměrnou snahou vše naprosto přesně pochopit předčila naše očekávání. Je platným a velmi důležitým členem našeho týmu. Schopností hledat úspory a měnit podle toho postupy přinesla její práce naší společnosti významné úspory. Veroniku nevnímáme jako hendikepovaného člověka, ale jako plnohodnotného člena našeho týmu. Jsme rádi, že ji tu máme, přáli bychom si, aby to na základě vašeho ocenění věděla i širší veřejnost.

Veronika moc volného času nemá. Svůj nepracovní čas věnuje spolku Achilleus, který se stará a osvětu a podporu dětí se stejným hendikepem jaký má ona. Včasnou a správnou léčbou se dá u dětí hendikepu v budoucím životě vyhnout. Veronika věnuje svůj čas a energii tomu, aby se jiní lidé měli lépe než ona. Jen opravdu výjimeční lidé jsou toho přes vlastní hendikep schopni. Má náš obdiv.

MUDr. Daniel Žižka

Nemocnice Vršovice a.s.

MUDr. Daniel Žižka

MUDr. Daniel Žižka pracuje v naší společnosti od roku 2015 – do konce února 2024 na pracovní pozici primáře Oddělení následné rehabilitační péče, od 1. 3. 2024 na pracovní pozici primáře Oddělení ambulantní péče a fyzioterapie. Specializuje se na diagnostiku a indikaci léčby poruch pohybového aparátu, indikaci vhodných pomůcek pro hendikepované a indikaci protetického vybavení pro osoby po amputacích. Ve styku s pacientem se snaží o maximální empatii. Volba oboru byla v jeho případě dána vlastním hendikepem po dětské mozkové obrně a snahou pomoci podobně postiženým. Po ukončení lékařské fakulty v roce 1999 přechodně působil i jako lékař Českého paralympijského výboru.

Po osobní zkušenosti s intenzivní rehabilitací v Lázních v Železnici a s nadějí, že by mohl dalším postiženým pomoci tak, jako bylo pomoženo jemu, se přihlásil na Pediatrickou lékařskou fakultu UK v Motole. V průběhu studia se zapojil do činnosti asociace osob s centrálními poruchami hybnosti Spastic Handicap nejprve jako sportovec (cyklistika a vrh koulí) a později i jako zdravotní klasifikátor.

Michaela Linková

Revma Liga Česká republika z.s.

Michaela Linková

Michaela nejenže pracuje pro naši pacientskou organizaci již přes pět let, ale je sama pacientkou s vzácným revmatickým onemocněním – systémovou sklerodermií. Založila speciální pacientskou skupinu, kde se věnuje sdílení informací a podpoře ostatním pacientům. Její práce vytvořila desítky materiálů, jako jsou videa, brožury a texty, které pomáhají pacientům u nás. Navíc se od roku 2022 angažuje v projektu Revma v klidu, který spouštíme v dubnu 2024. I přes svůj vlastní zdravotní boj s rakovinou od roku 2023, kdy se každý týden vyrovnává s chemoterapií, dokázala tento projekt dokončit a k tomu letos připravit velký evropský kongres. Její práce je nepostradatelná a bez jejího úsilí by pacienti v ČR neměli takového bojovníka. Michaela je vzorem pro všechny svým nezdolným nasazením.

Míša je milující majitelkou dvou pejsků. Předtím, než ji postihlo onemocnění, Míša milovala aktivní život plný cestování, sportu a posilování. Bohužel, s ohledem na svůj zdravotní stav, se musela části svých koníčků vzdát. Avšak namísto toho, aby se stáhla do pozadí, se rozhodla věnovat se ještě více pomoci druhým.

Filip Jankásek

Fair & Bio pražírna

Filip Jankásek

Filip je s naší pražírnou spjat už od jejího vzniku v roce 2013 a je nepostradatelným členem našeho týmu. Pracuje jako balič kávy, kde se stará o vážení a mletí kávy, tavení sáčků, kompletaci balíčků, udržování pořádku na pracovišti a další práce, které zajišťují hladký chod pražírny. Občas také s nadšením asistuje našemu pražiči Milošovi. Co dělá Filipa výjimečným, jsou jeho osobní kvality a přístup k práci. Je nesmírně spolehlivý, dochvilný a svědomitý. Vždy je první, kdo se hlásí jako dobrovolník na jakýkoliv úkol. Má skvělý přehled o dění v pražírně a je týmový hráč. I přes své fyzické znevýhodnění jde do všeho po hlavě a snaží se neustále posouvat své limity. Svou veselou a přátelskou povahou přispívá k příjemné atmosféře na pracovišti. Jsme velmi hrdí, že máme Filipa v našem týmu. Je nám inspirací a ukazuje, že handicap nemusí být překážkou. Věříme, že si Filip ocenění zaslouží.

Filip pochází z Tišic a nyní bydlí v chráněném bydlení ve Staré Boleslavi. Doma ho ale moc nepotkáte, je to společenský člověk s neuvěřitelným rozsahem zájmů. Hraje šachy, dámu, čte knížky, jezdí na koncerty, výstavy nebo na turnaje pétanque. Vloni byl na jednom takovém v Olomouci a domů si přivezl hned dvě medaile. Filip je srdcem sparťan a rád chodí fandit jak na fotbal, tak na hokej.

Galerie z předávání

Vzniklo ve spolupráci

NFOZP

HKP

Pod záštitou

PRAHA

S podporou

CTP
JTI
B+N
Lázně Mšené
Lázně Hotel Vráž
Crystalex
L'Oréal
Philip Morris ČR