Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR (SNN ČR), tuzemská největší organizace pomáhající lidem se sluchovým postižením, připravuje ve spolupráci s organizací Deaf Friendly pro Ministerstvo zdravotnictví ČR videa ke koronaviru ve znakovém jazyce. Videa natáčejí sami neslyšící.

V současné době neslyšící natočili pro Ministerstvo zdravotnictví ČR prvních šest videí – například Jak chránit sebe a své okolí nebo Jak postupovat při návštěvě lékaře. Videa jsou přístupná na webových stránkách SNN ČR – www.snncr.cz v první záložce COVID-19 v ČZJ.

„Podařilo se propojit naše kontakty s ministerstvem zdravotnictví a s Deaf Friendly a nastavit spolupráci tak, že nyní již vše bez problémů šlape a natačejí se další a další videa. Nyní bychom byli rádi, kdyby se tato tlumočená a titulkovaná videa dostala rovněž do televizního vysílání, neboť TV stanice tato videa vysílají bez zajištění přístupnosti. I o to již se MZ snaží a snad se to brzy podaří,“ věří Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.

Díky této spolupráci začínají ministerstva vnímat potřeby neslyšících. A začínají si uvědomovat, jak je důležité, aby byly přístupné informace všem skupinám obyvatel – tedy i uživatelům znakového jazyka, kterých je v České republice podle kvalifikovaného odhadu cca 10 tisíc.

„Ministerstvo zdravotnictví se z našeho pohledu velmi snaží. Je chápavé k potřebám neslyšících i k tomu, co potřebujeme my pro překlad. Věříme, že tato spolupráce bude fungovat i nadále,“
 říká Kateřina Pešková z Deaf Friendly.

SNN ČR jde již několik let příkladem ve zpřístupňování informací neslyšícím. Vydává a tiskne vlastní dvouměsíčník Jsem jedno ucho, kde je každý článek přeložený do znakového jazyka a neslyšícím přístupný díky QR kódu, který uživatele přesměruje na kanál YouTube, kde je článek naznakovaný.

Stejně funguje i projekt Jsem jedno ucho, vlajkový projekt SNN ČR, který každý pátek na webu a Facebooku představuje životní příběh osobnosti se sluchovým handicapem. Pro ohluchlé a nedoslýchavé, kterých je v ČR 0,5 milionu, je příběh přístupný v psané podobě; pro neslyšící je přeložený do znakového jazyka.

Tento pátek představí projekt již 61. osobnost Terezu Hromádkovou, neslyšící dceru známého produkčního Zdeňka Hromádka.

Veronika Cézová