Dotaz:
Od roku 2009 jsem byl jako epileptik uznán osobou se zdravotním postižením II.stupně. V současnosti pracuji jako invalida u bezpečnostní služby na zkrácený úvazek.
V březnu letošního roku mi však bude již 63 let (jsem ročník 1952) a podle dosud platné tabulky mám nárok na pobírání starobního důchodu od 13.ledna t.r. Vzhledem k mé předchozí celoživotní odborné pracovní činnosti (do r.2009) ale předpokládám, že po podání žádosti o pobírání starobního důchodu mi při jeho vyřizování bude vypočtena výše tohoto důchodu určitě vyšší než výše mého dosud pobíraného invalidního důchodu.
Můj nynější zaměstnavatel však zaměstnává pouze samé osoby se zdravotním postižením, takže bych u něj ztratil pracovní příležitost.
Proto bych se chtěl zeptat na váš názor na tuto věc. Myslíte, že je možno nechat si u ČSSZ spočítat výši starobního důchodu předem, abych se pak mohl rozhodnout? A co bych ale jako starobní důchodce mohl ještě dělat (snad alespoň nějaké brigády)?
Odpověď:
Je to tak, jak popisujete. Tedy od okamžiku přiznání starobního důchodu Vám přestane „platit“ důchod invalidní. Pokud Vám váš zaměstnavatel dal jasně najevo, že poté pro něj nebude již moci pracovat, neznamená to, že s podobným přístupem se potkáte i jinde. Respektive ke starobnímu důchodu můžete pracovat naprosto libovolně a na jakoukoliv pracovní smlouvu. Pokud máte jakékoliv nejasnosti s výší výměry či samotných přechodem mezi ID a starobním důchodem, doporučuji obrátit se přímo na ČSSZ https://www.cssz.cz/web/cz/call-centra-cssz
Na call centru by Vám měli přesně potvrdit vše kolem postupu i výpočtu. Věřím, že pokud chcete i nadále pracovat, vhodného zaměstnavatele najdete.